Page 1 of 1
Sesamin Datsunia
Posted: 24. Oct 2014 19:46
by sesami
Tervehdys.
Pohjois-Karjalasta tämmöönen datsunharrastelijan retkula. Jokunen vuosi tullut yritettyä näitä harrastella, parsia kokoon ja katsastella.
Lähinnä unelman täyttymys oli saada 100A ja niitähän nyt on ollut jokunen.
Nyt pyritään vaan pois etuvetoisesta...vielä kun pääsisi ISOmpiin datsuneihin joku päivä.
Jokunen Datsun 1000 (B10) on nyt työn alla. Ohessa kuvatuksia (joita joku on saattanut jossain muualla jo nähdä).
Vuonna -93 viimeeksi ollut liikenteessä, pohjolan tallissa (taivas-alla tällä hetkellä).
Meinasin myydä ja alustavasti tarjottelinkin tuolla medioissa mutta kun ei ketään kiinnosta niin aloin hitsailemaan urakalla. Kova yritys oli saada talveksi liikkeelle mutta ei taida onnistua.
(Kuvat viime talvelta)

- IMG_20140204_153738.jpg (156.84 KiB) Viewed 3287 times

- IMG_20140204_153544.jpg (95.52 KiB) Viewed 3287 times
Re: Sesamin Datsunia
Posted: 24. Oct 2014 19:49
by sesami
Sitten tuli hommattua kun kerta halvalla sai ja kukaan muu ei ostanut niin tämmöinen tuninkimaalattu valmiiksi hitsattu tonnisen kori. Jotain osapuutoksia on mutta josko sitä saisi yhden tonnisen noudettua vielä pihalle ja purettua, että saadaan tämä viiperi kasattua.

- viper1.jpg (154.18 KiB) Viewed 3286 times

- viper2.jpg (142.18 KiB) Viewed 3286 times
Re: Sesamin Datsunia
Posted: 24. Oct 2014 21:44
by Nigsanen
Onpa mukava näin vaihteluks nähä vähän vanhempaaki kalustoa täällä

Ihan mielenkiintonen projekti. Onko tälle jo jonkulaisia suunnitelmia?

Re: Sesamin Datsunia
Posted: 24. Oct 2014 23:23
by sesami
No tuo punainen saattaa mennä vielä varastoon odottelemaan rojektin jatkoa kun tämä talvi painaa pahasti päälle.
Sinistä olisi tarkoitus ruveta kasaamaan. Osapuutteita vaan on sen verran että pitäisi yksi 'raato' (tai toinenkin) noutaa pihalle ja alkaa siitä kunnostelemaan puuttuvia palasia. Tekniikkaa saakin sitten valita 1000-1400 väliltä, minkä koneen nyt uskaltaakaan laittaa. Talvi-iltoina pitää rapsutella pieniä pintaruosteita kun tuo on vajaa kymmenen vuotta vissiin seissyt pressukatoksessa maalauksen jälkeen. Lähinnä etupäässä on pientä härmää havaittavissa. Sitten pitää alkaa alustan osia laittamaan paikoilleen että saa pyörät alle. Siitäpä sitten tekniikan sovitukseen, sisustaa, jne. Mutta joo onhan siinä työtä ennen kuin pääsee ekat savut ottamaan
Nyt on pitänyt muuteman päivän yrittää elvyttää yhtä -75 Datsun 100A:ta, josko sen saisi talviajoon mutta ei taida sekään keretä

Paitsi ensiviikolla alkaa helteet taas..

Re: Sesamin Datsunia
Posted: 25. Oct 2014 09:41
by JonttuK
Jumaleissöni nyt on kunnon ratsuneita

Näitä näkee enää ihan liian harvoin missään, joten oikein hyvä valinta.
Re: Sesamin Datsunia
Posted: 25. Oct 2014 19:25
by sesami
Re: Sesamin Datsunia
Posted: 25. Oct 2014 19:29
by sesami
Haaveenahan se oli laittaa nuo timanttiset alut alle tuohon ja sitten hieman madaltaa (maltilla), mutta vielä en ole perehtynyt liikaa miten näitä tonnisia saa alemmas. Sen verta erikoisempi tuo alusta on kuitenkin, no perinteiset lehtijouset takana mutta että yksi lehtijousipakka edessä poikittain jne. hmm
Re: Sesamin Datsunia
Posted: 06. May 2016 17:52
by sesami
Tänne ei olekaan tullut päiviteltyä mutta nyt alkaa taas pihahommissa tareta niin ruvetaa kursimaan punaista tonnia kasaan.
Reilun vuodenpäivät ellei enempi olen tuota ylläälläkin näkyvää punaista Datsun tonnia yrittänyt väkertää, enemmän ja vähemmän. Tällä hetkellä etupään kunnostusta menossa (lähinnä perinteistä ruosteen rapsuttelua ja pellin lisäystä).
Varapyöränkotelokin pitää askarrella jossain välissä ja sitten alkaa iskemään tekniikkaa paikalleen. Mukavaa pikkupuuhastelua siis.
Re: Sesamin Datsunia
Posted: 10. May 2016 23:12
by sesami
Nyt on lehtijousikin edessä paikallaan. Seuraavaksi pyöränripustukset ja jarrukilkkeet kohdilleen niin saa tassut taas paikalleen.
Re: Sesamin Datsunia
Posted: 11. May 2016 15:15
by Jeba
Joko oot perehtynyt madaltamiseen, että miten hoidetaan?
Re: Sesamin Datsunia
Posted: 11. May 2016 17:56
by sesami
Jeba wrote:Joko oot perehtynyt madaltamiseen, että miten hoidetaan?
Täysin mysteeri vielä ainakin tuo etupää. Takapäänhän saapi helpommin (lehtijouset sielläkin), ainakin valmiita kittejäkin saattaa maailmalta löytyä. Pitäneekö sitten etulehtipakasta ottaa muutema lehti pois vaiko leikata kumitassuista siivut (jotka tulee lehtijousta vasten) vai miten lie

Re: Sesamin Datsunia
Posted: 11. May 2016 23:47
by Zam1z
Kylläpä näitä datsuneita rupeaa tulemaan, hyvä vaan. Jospa se omakin nyt tänä kesänä olis liikenteessä...

Re: Sesamin Datsunia
Posted: 13. May 2016 04:49
by Riisikulho
Katoppas, täähän on ihan lähistöllä, ite majailen Joensuun keskustassa, pitäs tulla joskus ihmettelemään työmaata

Re: Sesamin Datsunia
Posted: 13. May 2016 11:03
by sesami
Riisikulho wrote:Katoppas, täähän on ihan lähistöllä, ite majailen Joensuun keskustassa, pitäs tulla joskus ihmettelemään työmaata

Toki. Onkin paljon ihmettelemistä ja voidaan sitten nauraa yhdessä
