Saksalaisen auton hävittyä siirryin takasin japanilaisiin, ja hain muutama viikko sitten Peipon Jonilta Altezzan.
Autohan on 85tkm ajettu rs200 z-edition, ja melkolailla vakiossa kunnossa.
Juuri kotipihaan saapuneena auto näytti tältä.

Ainoa ulkopuolinen tuuning löytyi etuvaloista, tajuttoman makeat valoluomet.
Värinä perustylsä harmaa, joka oli yksi kriteereistä altezzaa etsiessä että ei tämän väristä. Kävin muutaman katsomassa ja totesin että menkööt, auto siis vaihtaa väriä tulevaisuudessa.
Kotipihalta suoraan hallille, kun ei japanin mallin radiossa radio kuulu ja cd-soitinkin epäkunnossa. Kenwoodia tilalle, ja sisätuningit pois, eli tajuton määrä ledejä + muutama tarra.


Tällänen läjä tuli sisustusvaloja riisuttua.

Sitten oli japanin valojen aika lähetä, kun löytyi tutulta huonokuntoset is:n valot melkein ilmaiseksi.
Tässä kunnossa valot olivat, joten ne avattiin, maalattiin, linssit vesihiottiin, kiillotettiin ymym.
Monen tunnin jälkeen näyttivät jo paljon paremmalta.
Kuvia työvaiheista alla.






Valot keulalle, ja taas askel parempaan päin.

Seuraavaksi vesihiottiin konepelti, kun ei sitä joskus maalanneen työnjälki miellyttänyt. Konepelti oli sumea ja karhea, melkein kuin kannulla olisi maalattu. Ties vaikka olisikin.
Ennen:


Jälkeen


Takapuskuri oli saanut osumaa myös joskus, ja siihen hommasin suoraan uuden puskurin vanhan ollessa täynnä kittiä.
Maalarin ja marmoritiskin kautta hakemaan kasa kiinnikkeitä, ja puskuri kiinni.
Samalla jarruvalomodi, takasumarit toimivat jarruvaloina.



Samalla huitasin myös vaihdevälinlyhentimen kiinni, parani huomattavasti ajofiilis.

Anteeksi jos aloitusviestistä tuli sekava, paljon asiaa yhteen viestiin.
Viimesimpänä auto kävi jakopäärempassa, ja samaan syssyyn vaihdettiin kaikki auton nesteet peräöljyistä jarrunesteisiin.
Päivittelen tätä aina kun jotain tapahtuu, tällähetkellä odotellaan veropäätöstä jonka jälkeen selviää paljonko jää rahaa tuhlattavaksi alustaan ja vanteisiin.
Tekemistä ja ideoita tämän kanssa on jo loputtomiin.











