Ajattelin pienen vihjailun tuloksena kirjoittaa pienimuotoisen projekti stoorin omasta nipponista.
Elikkä Getarin hommasin korvaamaan vanhan 1.3 corollan joka oli alkanut osoittaa kuolemisen merkkejä.
Hain Nissanin Turusta 2006 vuoden syksyllä kaverilta joka oli tuonut auton Saksasta.
Kehui että oli ollut vanhemmalla herrasmiehellä käytössä Saksan päässä(niinkuin kaikki saksasta tuodut autot) enkä ruostetta autosta löytäisi.
Noh enhän minä löytänytkään kun en osannut katsoa.
Tässä muutama kuva jotka otettu vähän auton oston jälkeen.
Muutoksia ei ole muita kuin vanteet.




Tässä kuvassa nyt on ekat rokkilaite asennuksetkin kerenny pikasee kyhäilee.

Sitten tuli vuosi -07 syksy eteen ja huomio että niin tutuksi tulleet takaiskarin yläpäät olivat mädät. Tarkemmin kun asiaa tutkittiin niiin löytyihän sitä hitsattavaa hiukan enemmänkin. Auton sain tuttavan tallille ja sitten se kuuluisa mopo karkasi lapasesta. Tilattiin helmaa ja puskuria ostettiin vanteet ja laitetiin rokkikamoja. Päätettiinpä siinä sitten maalatakkin koko auto eri värillä.
Tuloshan oli tämän näköinen:




Autolla ajettiin myös talvi 08-09


Niinkuin talvikuvista voi huomata alkoi nuo puolalaiset korin osat hiukan väsähtämään joten taas alkoi projektointi.
Auto otettiin talliin -09 kevät talvella ja siellä se edelleenkin on. Tosin talli on erinäisistä syistä vaihtunut jo kaksi kertaatuosta ajasta.
Tässä olisi kuvia mitä visioita oli aluksi tarkoitus toteuttaa.
Tähän tulee vielä muutama rajumpi muutos kuva kunhan ne löydän joskus.


Noh tuosta ei muuta enää ole jäljellä kuin nuo penkit.
Elikkä tilanne nyt 2012 Tammikuussa on tämmöinen:
Ikää on tullut ja suunitelmat yksinkertaistunut noista hurjista ja osin älyttömistä visioista.




Tästä olisi tarkoitus mennä hitaasti ja varmasti eteenpäin ja saada rakkine liikkumaan ensikesänä johonkin cruisingeihin piiitkän tauon jälkeen.
Tekniikkaan ei tehdä kuin perushuoltoa.
Korissa on vielä tekemistä: mankeloida loppuun nuo takakaaret ja saada nuo etuloksujen levitykset loppuun. sekä tasoitella listanpaikat pois.
Alusta ei koe mitään suuria muutoksia toistaiseksi.
Sisustan kaveri verhoilee loppuun jahka saan ovipaffeista mieleisen näköiset.
Siinäpä sitä ekaks viestiks ihan tarpeeks.
Kaikki kommentointi on suotavaa niin positiivinen kuin negatiivinenkin.
T. Tommi
PS. En ole äidinkielen opettaja enkä edes ollut hyvä oppilas.




