Ettei autojen rakentelu olis pelkkä hupia niin pari läpsyä kasvoihin vaihteeks

Vanhojen kuvien linkit on muuttunu järjestelyn vuoksi, pitänee joskus laitella takas kun ehtii ja jaksaa.
No alotetaan kuvilla ja positiivisilla
Eteen vaatii spaaceria myöhemmin
Sain vihdoin laiteltua lootan nippuun kun löyty s13 lyhentimen tilalle oikea keppi kehyksineen ja kaikki muutkin kilkkeet mitkä tästä lootasta puuttukin. Orkkis pivotin tilalle tuli Nismon vahvistettu.
Ja sitten niihin läpsyihin..
Laittelin jakopään nippuun, jotta paketti olis laitettavissa kohta takas konehuoneeseen. Sitten tuli aika kokeilla pyöriikö kone..Hienosti ja herkästi lähti pyörimään kunnes tuli 2 ja 5. pyttyjen aika nousta ylös..Stoppas kun seinään "wtf?"
No pyöritetääs vastapäivään... Ja taas stoppi samassa kohdassa.
Onko jako sekasin? No ei.
Vai onko hihnan merkit väärissä kohdissa? No ei.
Onko jotain pudonnu kenties sylinteriin? No ei.
No mitäs hittoa? Avataanpas venakopat
Löytyyks kellään ehjää pakonokkaa? Oli vissiin saanu kipeetä sillon pari vuotta sitten jakopäädisasterin yhteydessä ja luultavasti hieman murtunut ja jäi huomaamatta.
No suunnitelmana käydä vielä kaks kertaa valmistelemassa ja kolmannella kerralla laittaa kone paikalleen kun saa norsun lainaan. Laittaa loput nippuun sit paikallaan. Enskerralla turbon öljynpaluu ja sitten konehuoneen pientä riisumista ja siistimistä.
Näihin kuviin ja tunnelmiin.